Buradasınız: Ana sayfa - Erkek Giyim Modelleri - Tüketim Çılgınlığı Nereye Doğru Gidiyor

Tüketim Çılgınlığı Nereye Doğru Gidiyor

Herkese tekrar merhaba,

Bugün de içimizden geldiği gibi yazmaya devam ediyoruz. Son zamanlarda herkesin şikayetçi olduğu genel bir konudur hayat şartları. ” Hayat şartları çok zor, artık ekmek aslanın ağzında” ve daha fazlasını herkesten duyar olduk. Peki tamam hayat şartları elbette zor ama, peki ya 60-70 yıl öncesinden daha da mı zor. O zamanlar yaşanan 2. Dünya savaşı, biz savaşın içinde olmadığımız halde o kadar etkilemişken bilmiyorum bir de savaşın içinde olsaydık bizi nasıl etkileyecekti. O zamanlarda temel ihtiyaçlar bile karneyle alınıyormuş.Sizler de büyüklerinizden dinlemişsinizdir. Fakirlik ve yokluk günleri asıl o zamanlar vardı. Şimdi de zor muhakkak ki. Asgari ücretle geçinmek elbetteki kolay değil ama genelde günümüzde ailede tek bir kişi çalışmıyor.

mini KITLIK 300x150 Tüketim Çılgınlığı Nereye Doğru Gidiyor

Bir de öte yandan tüketim çılgınlığı almış başını gitmiş. İhtiyacımız yokken bile bir sürü şey almaktan da geri durmuyoruz. En son çıkan telefonu almayanı dövüyorlarmışçasına herkes teknolojiyi yakından takip etmeyi kendine görev sayıyor. Halbuki mantıklı düşününce bunun bu kadar da gerekli olmadığını herkes kolayca anlayacaktır. Almak istediğiniz o son model telefon birkaç ay belki bir sene içinde ucuzlayacak ve daha kolay alabileceksiniz veya daha uygun fiyatlı ve işinizi görebilecek telefonlar yok mu sanki? Para kazanmanın zorluğundan herkes yakınırken, parayı harcarken neden bu kadar rahatız anlamak mümkün değil. İçine kontör almaya paramız yoktur fakat o son model telefon cebimizdedir. Ne kadar da traji komik bir durum doğrusu.

Tüketmek artık o kadar olağan bir durum olarak görülüyor ki, tüketmeyen insanlar garip karşılanıyor. Evet insanız ve ihtiyaçlarımız var fakat sürekli sürekli de tüketmek yanlış. İhtiyaçlarımızı gerekli oranda karşılamamız gerekli fakat her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi, tüketimin de aşırısı hem kesemize hem de psikolojimize zararlı. Fazla olarak aldığımız herşey evimizde yer kaplıyor. Fazladan yediğimiz her lokma da kilomuzu artırarak bedenimize zarar veriyor. İsraftan kaçarsak eğer, o zaman daha mutlu bir hayata sahip olabiliriz. Böylece harcayamayacağımız kadar para kazanma peşinde de yorulmamış oluruz.


Yorum yapın